BYTYŃ - Nieformalne Niestowarzyszenie miłośników żeglarstwa. Pilski Okręgowy Związek Żeglarstwa POZŻ

spotkanie z członkami rejsu północnymi wybrzeżami Europy

artykułów / Newsy
Data: 12 Mar, 2013 - 22:55
PWSZ pragnie zaprosić na wyjątkowe spotkanie z członkami rejsu północnymi wybrzeżami Europy, mierzącego 9 TYSIĘCY MIL MORSKICH! Tuż przed projekcją filmu WYSPA, podczas Festiwalu Sputnik w PWSZ, publiczność będzie miała okazję spotkać się z Kapitan Martą Szułajtis-Obiegło oraz z Anną Janik, które opowiedzą o specyfice żeglowania po akwenie śródlądowym arktycznym jachtem wyprawowym, a także najpiękniejszym i najciekawszym miejscom, jakie udało się odwiedzić. Szczególna uwaga zwrócona będzie na historię Wysp Sołowieckich i Kanału Białomorskiego, które podziwiać można będzie w filmie WYSPA.

PWSZ ZAPRASZA NA SPOTKANIE Z CZŁONKAMI NIEZWYKŁEGO REJSU PÓŁNOCNYMI WYBRZEŻAMI EUROPY, MIERZĄCEGO 9 TYSIĘCY MIL MORSKICH! 13 marca, w ramach Festiwalu SPUTNIK NAD POLSKĄ, w PWSZ w Pile, pojawi się wielokrotnie nagradzany obraz Pavla Lungina

"WYSPA" z 2006 r. Film ten był jednym z obowiązkowych do zobaczenia przez członków ekspedycji „Zew Północy” - pierwszego polskiego rejsu jachtem dookoła Skandynawii. Z kapitanem tej niezwykłej wyprawy - Martą Sziłajtis-Obiegło, pilska publiczność Festiwalu SPUTNIK, będzie miała okazję spotkać się 13 marca, o godz. 17.00 w Auditorium Maximum PWSZ, przed projekcją filmu „WYSPA”. „WYSPA” to jeden z niewielu dostępnych filmów nakręcony właśnie na obszarach rosyjskiej Karelii. Jego klimat, a zwłaszcza sceneria wybrzeży Morza Białego doskonale mogłyby korespondować z historią i wrażeniami, jakie chcielibyśmy przekazać w ramach naszego spotkania w PWSZ w Pile – zapraszają kapitan Martą Sziłajtis-Obiegło oraz Anna Janik.

Spotkanie z kapitan Martą Sziłajtis-Obiegło poświęcone będzie rosyjskim przygodom, organizacji wpłynięcia obcej jednostki na teren Federacji Rosyjskiej, specyfice żeglowania po akwenie śródlądowym arktycznym jachtem wyprawowym, a także najpiękniejszym i najciekawszym miejscom, jakie udało się odwiedzić. Szczególna uwaga zwrócona będzie na historię Wysp Sołowieckich i Kanału Białomorskiego. Te miejsca oraz skansen architektury drewnianej na wyspie Kiży to dla uczestników rejsu najważniejsze punkty na całej trasie ekspedycji wokół Skandynawii w 2012 roku, a jednocześnie sceneria filmu „Wyspa”, który zostanie wyemitowany bezpośrednio po spotkaniu.

Oto, co mówią sami uczestnicy rejsu: Rosję odwiedzamy już po raz kolejny. Jedną z wcześniejszych, niezapomnianych wizyt był rejs z 2010 r. odbyty przez Martę na tym samym jachcie. Żeglowała wówczas zimą do Murmańska i była gościem tego odległego, wojennego portu, jako zaledwie jeden z czterech jachtów, którym udało się wówczas zacumować w tym niedostępnym miejscu. Marta była szczerze zachwycona miastem jak i całym pobytem. Do dziś żywo wspomina siarczyste mrozy (temperatura spadała tam wówczas do -40 stopni), ale przede wszystkim serdecznych ludzi i swoiste paradoksy rosyjskiej rzeczywistości. Pragnę w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno kultura jak i historia Rosji oraz dana nam możliwość żeglowania po tym wspaniałym obszarze mają dla nas szczególną wartość osobistą (...) Postawiliśmy sobie za punkt honoru nagłośnienie nieznanych, zapomnianych i przemilczanych historii z Sołówek i Karelii. Już niebawem, podczas najbliższych wakacji planujemy powrócić do Rosji i powtórzyć przebytą trasę. Serdecznie zapraszamy.
Artykuł ze strony BYTYŃ - Nieformalne Niestowarzyszenie miłośników żeglarstwa. Pilski Okręgowy Związek Żeglarstwa POZŻ
http://bytyn.trz.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://bytyn.trz.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=992