BYTYŃ - Nieformalne Niestowarzyszenie miłośników żeglarstwa. Pilski Okręgowy Związek Żeglarstwa POZŻ

Nowe patenty coraz bliżej – kolejna odsłona

artykułów / Newsy
Data: 25 Lut, 2013 - 17:19
Ale czy ostateczna? Zmian co niemiara i każda odsłona nowych patentów zaskakuje. Czy pozytywnie? Oceńcie sami. Znika stopień sternika morskiego. Proponowane są bez zmian trzy stopnie żeglarskie, ale tym razem przyjęły nazewnictwo: Żeglarz jachtowy, sternik jachtowy, kapitan jachtowy.
Rosną uprawnienia stopni, najwięcej zyskuje żeglarz który teraz uprawnia między innymi


Prowadzić wszystko pod żaglami na śródlądziu, oraz po morzu w porze dziennej do 12 m kadłuba. Stopień dostępny dla tych co zdali egzamin i ukończyli 16 lat.
Sternik jachtowy: wymagania – ukończone 16 lat, 200 godzin rejsu i egzamin. Zwiększa długość jednostki prowadzonej do 24 metrów długości oraz do 200 Mm po Bałtyku i morzach zamkniętych.
Kapitan natomiast uprawniony jest do prowadzenia wszystkiego i wszędzie. Wymagania to 1200 godzin od zdobycia sternika i ukończone 18 lat.
Nie ma konieczności ukończenia kursu i jak było wcześniej sernika można uzyskać z pominięciem żeglarza.
Jaka propozycja dla tych co wcześniej zdobyli swoje patenty?
Znowu można zyskać. Żeglarz na żeglarza, Sternika jachtowego na sternika, a od sternika morskiego wszystko wzwyż zamieniamy na kapitana jachtowego.

Rosną również wymagania egzaminacyjne. Teraz już od stopnia żeglarza trzeba będzie się wykazać umiejętnościami manewrowania jachtem żaglowym na silniku, wykazać się znajomością locji oraz umiejętnością planowania rejsów.
Więcej dla dociekliwych na stronie http://bip.msit.gov.pl/portal/bip/21/1002/Projekt_rozporzadzenia_Ministra_Sportu_i_Turystyki_w_sprawie_uprawiania_turystyk.html 


Artykuł ze strony BYTYŃ - Nieformalne Niestowarzyszenie miłośników żeglarstwa. Pilski Okręgowy Związek Żeglarstwa POZŻ
http://bytyn.trz.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://bytyn.trz.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=988