Rejs po Zalewie i Bałtyku

Rogoźno

Rejs po Zalewie i Bałtyku

Podczas długiego majowego weekendu 5-osobowa załoga żeglarzy z Klubu Żeglarskiego „Kotwica” w Rogoźnie odbywała rejs stażowo-szkoleniowy na jachcie MANIANA, po wodach Zalewu Szczecińskiego, Bałtyku oraz niemieckiej rzeki Peeny.

Zdobywanie praktyki żeglarskiej na dużych akwenach pozwala żeglarzom doskonalić kwalifikacje żeglarskie, odbyć staże szkoleniowe i w efekcie uzyskać kolejne stopnie żeglarskie. To natomiast gwarantuje dobrą kadrę instruktorską, potrzebną do prowadzenia szkolenia podstawowego z młodzieżą. W majowym rejsie udział wzięli: sternik załogi Wojciech Czarnek, Halina Szuberska, Andrzej Nadskakuła, Leszek Kuźma i Piotr Ratajczak. Godziny morskie uzyskane podczas wyprawy będą uwzględnione przy staraniach o patent sternika jachtowego i morskiego sternika jachtowego.

Pierwszego dnia jacht popłynął z Kamienia Pomorskiego do Dziwnowa, następnie po Bałtyku do Świnoujścia. Trzeciego dnia wyprawa cały dzień po Morzu Bałtyckim do Peennemunde (Niemcy). Kolejnym przystankiem na trasie była niemiecka marina Rankwitz, później rzeką Peeną (dopływ niemieckiej części Zalewu) załoga wpłynęła do kolejnego portu. Wreszcie żeglarze przekroczyli granicę morską i załoga dopłynęła do Nowego Warpna. W sobotę przy silnym wietrze MANIANA wpłynęła do Wolina (nocleg), a stąd w niedzielę - ostatni odcinek do Kamienia Pomorskiego. Uczestnicy rejsu z uśmiechem podsumowują, w ubiegłym roku przepłynęli Zalew kilkakrotnie wzdłuż, a teraz mieli okazję pokonać go wszerz.

Zalew Szczeciński to część systemu wodnego Odry; położony u ujścia Odry, Wkry i Peeny nad Morzem Bałtyckim. Przez akwen przebiega granica polsko-niemiecka. Zalew oddzielony jest od Zatoki Pomorskiej wyspami Uznam i Wolin. Połączony z morzem cieśninami: Peenestrom na zachodzie, Świną między Uznamem a Wolinem i Dziwną na wschodzie. Powierzchnia z cieśninami to 911,8 km², z czego 50,1% (457,3 km²) leży na terytorium Polski. Maksymalna głębokość wynosi 8 m, średnia 3,8 m. Średnia temperatura Zalewu w okresie letnim (sierpień) wynosi ok. 20°C, a zimą (luty) ok. 1°C. Porty nad Zalewem po polskiej stronie: Trzebież, Wolin, Stepnica, Nowe Warpno.

Artykuł ze strony BYTYŃ - Nieformalne Niestowarzyszenie miłośników żeglarstwa. Pilski Okręgowy Związek Żeglarstwa POZŻ
http://bytyn.trz.pl/