Morska wyprawa do Darłowa

Pięcioro żeglarzy z Klubu Żeglarskiego „Kotwica” w Rogoźnie na jachcie MANIANA odbyło w połowie czerwca rejs stażowo-szkoleniowy po wodach Zalewu Kamieńskiego i Morza Bałtyckiego. Jacht wyruszył z Kamienia Pomorskiego do Dziwnowa, a następnie wzdłuż wybrzeży Bałtyku do Kołobrzegu. Drugiego dnia wyprawa trwała cały dzień po Morzu Bałtyckim do Darłowa. Warunki atmosferyczne było bardzo zmienne: od wiatru o sile 3-4 stopni w skali Beauforta do całkowitej flauty, którą żeglarze wykorzystali na bezpieczną kąpiel w Bałtyku.

W Darłowie jacht stanął na przymusowe sztormowanie, bowiem siła wiatru na morzu sięgała 9-10 stopni w skali Beauforta i tworzyły się ogromne 2-metrowe fale. Jeden z polskich jachtów stracił w takich warunkach maszt, jacht zatonął, a załogę uratował rosyjski statek. Dopiero po 3-dniowym oczekiwaniu fala zmniejszyła się do około 1m wysokości, co umożliwiło w miarę bezpieczne wyjście z trudno dostępnego portu w Darłowie.

Rogozińscy żeglarze chcieli popłynąć na Bornholm, ale niestety czas naglił, bo wyprawę zaplanowano na tydzień, dlatego kolejnym przystankiem na trasie był kolejny raz port w Kołobrzegu. Następnie MANIANA zawinęła do mniejszych portów w Dźwirzynie, Mrzeżynie oraz na krótki przystanek – do pirsu w Niechorzu. Stąd już tylko kilkanaście mil morskich do Dziwnowa, gdzie po przekroczeniu mostu zwodzonego pozostaje tylko wpłynąć na Zalew Kamieński, czyli do miejsca postoju jachtu w Kamieniu Pomorskim.

Z dziennikarskiego obowiązku dodajmy, że w rejsie udział wzięli: sternik załogi Leszek Kuźma, pierwszy oficer Piotr Ratajczak oraz załoga Halina Szuberska, Monika i Paweł Ratajczak. Warto podkreślić, że zdobywanie praktyki żeglarskiej na dużych akwenach pozwala doskonalić kwalifikacje, odbyć staże szkoleniowe i w efekcie uzyskać kolejne stopnie żeglarskie. Wszak godziny morskie uzyskane podczas wyprawy będą uwzględnione przy staraniach o patent sternika jachtowego i morskiego sternika jachtowego. To gwarantuje z kolei dobrą kadrę instruktorską, potrzebną do prowadzenia szkolenia podstawowego z młodzieżą.  

Artykuł ze strony BYTYŃ - Nieformalne Niestowarzyszenie miłośników żeglarstwa. Pilski Okręgowy Związek Żeglarstwa POZŻ
http://bytyn.trz.pl/